Pre človeka je dôležitý je dotyk s prírodou

Výhľad a možnosť kedykoľvek vystúpiť z vnútorného do vonkajšieho priestoru a prírody. To sú dve na prvé počutie protichodné požiadavky pri stavbe domu. Vďaka moderným a nadčasovým posuvným systémom s veľkoplošným presklením sú však realizovateľné obe naraz.

Významnú úlohu v súčasnej architektúre a interiérovom dizajne zohrávajú dva prvky: prirodzené slnečné svetlo a kontakt so živou prírodou. Vizuálny, ale aj reálny prístup do záhrady či na vonkajšiu terasu je stále častejšie jednak v návrhoch architektonických ateliérov, a jednak v požiadavkách budúcich obyvateľov domov. Na tieto trendy reflektuje aj čoraz širšia ponuka stavebných riešení. Výborným príkladom dokonalého prepojenia interiéru s exteriérom je novinka, ktorá už stihla získať ocenenie Red Dot Design Award 2018. Hliníkový systém ohromí špičkovými tepelno-izolačnými vlastnosťami ako aj modulárnym konštrukčným prístupom. Hovoríme konkrétne o posuvnom systéme Schüco ASE 60/80.HI. Ide o riešenie, ktoré v showroome na Tomášikovej 19 v Bratislave uvidíte s izolačným trojsklom. Môžete si vyskúšať jednoduchosť otvárania. Pritom riešenie poskytuje luxusné rozmery až do výšky 3,50 m a s hmotnosťou krídla do 500 kg v stavebnej hĺbke 80 mm. Krídlo je mechanicky ovládané, respektíve pri hmotnosti 600 kg môže byť vybavené elektromechanickým ovládaním vo variante Schüco ASE 60/80 HI. TipTronic. Pre každú z dvoch stavebných hĺbok je možné realizovať až 16 rôznych typov kombinácií krídel a pevných poli, ako pre mechanické, tak aj pre elektromechanické ovládanie.

Ďalším príkladom skvelého výhľadu je fasádny systém Schüco FWS 60 CV, ktorý získal ocenenie iF Gold Award. Medzinárodnú porotu oslovilo revolučné riešenie okenných a fasádnych pásov, ktoré spájajú atraktívny vzhľad s vysokou funkčnosťou a optimálnou tepelnou izoláciou. Z vonkajšej strany nie je možné fixné pole a otváravé prvky od seba rozoznať. Iba z vnútornej strany majú otváravé prvky kľučky a tieňovú špáru.

Ak chcete vidieť slovenskú premiéru, určite odporúčame pozrieť si v spomínanom showroome nový fasádny stĺpikovo-priečnikový systém Schüco FWS 35 PD. S pohľadovou šírkou stĺpika a priečnika len 35 mm, čo je na trhu najužšia šírka, si zachováva tepelno-izolačné vlastnosti vyhovujúce štandardom pre nizkoenergetické pasívne domy. Ľudovo povedané rám fasádnej výplne takmer nevidno. Kombinácia Schüco FWS 35 PD spolu s posuvným systémom Schüco ASS 77 PD bola ocenená titulom iF Design Award 2018.

Človek má prirodzenú potrebu výhľadu, nutkanie otvoriť nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Ako hovorí popularizátor pojmu biofília a sociológ Edward O. Wilson, máme vrodenú potrebu byť v kontakte, žiť v dotyku s prírodou. Moderné stavebné riešenia nám to umožňujú.

Zdroj a foto: Schüco International KG