Hliníkové okno. Aké sú jeho výhody?

Vybrať si správne okná do svojej domácnosti môže byť naozaj náročná úloha. Je potrebné zamerať sa nielen na dizajn, ale najmä na vlastnosti rôznych dostupných materiálov, z ktorých sa okná vyrábajú. V súčasnosti sú čoraz populárnejšie hliníkové okná a hliníkové dvere. Aj vy uvažujete, že si práve hliníkové okno zaobstaráte? Toto sú jeho najväčšie výhody.

  1. Stabilita. Hliníkové okno je omnoho stabilnejšie ako napríklad plastové. Táto vlastnosť sa hodí najmä v prípade, ak túžite po veľkých oknách s minimom rámov, respektíve s veľmi úzkym rámom. Hliník sa totiž vôbec nedeformuje a aj tenký rám udrží veľkú tabuľu skla. Tak môžete získať kvalitné a stabilné francúzske okná, ktoré poskytnú vášmu domovu krásny výhľad a dostatok svetla.
  2. Odolnosť voči poveternostným vplyvom. Ak si vyberiete hliníkové okno, môžete si byť istí, že nepriazeň počasia ho žiadnym spôsobom nepoškodí. Silný vietor, dážď, ani mráz, nemá žiadny negatívny vplyv na kvalitu alebo vzhľad hliníkových okien.
  3. Nižšia hmotnosť, respektíve záťaž. Vďaka tomu, že rámy hliníkových okien sú omnoho ľahšie ako rámy drevených, či plastových okien, hliníkové okno omnoho menej zaťaží konštrukciu stavby.
  4. Vzhľad. Hliníkové okná pôsobia veľmi moderne, nadčasovo a štýlovo. Preto ich často môžete vidieť v moderných domoch.
  5. Bezpečnosť. Aj vďaka tomu, že sa hliník ani časom nedeformuje, dopadá hliníkové okno dokonale do rámu. Vypáčiť ho je prakticky nemožné.
  6. Trvanlivosť. Ak túžite po oknách, ktoré vám budú slúžiť po celý život, určite si vyberte práve hliníkové okná. Ich životnosť môže pokojne dosiahnuť aj sto rokov!
  7. Takmer žiadna údržba. Veľká výhoda hliníkových okien, v porovnaní s drevenými, sa skrýva v minimálnych požiadavkách na údržbu. Kým rám dreveného okna musíte po pár rokoch ošetriť, hliníkové okno si podobnú údržbu nevyžaduje. Nestratí farbu, neolupuje sa, nedeformuje sa… jednoducho ho stačí umyť. Jediná údržba spočíva v mazaní kovania, prípadne v ošetrení gumových tesnení silikónovým olejom.

Dalo by sa povedať, že hliníkové okno je perfektnou voľbou do každého interiéru. Za jedinú nevýhodu môže niekto považovať jeho vyššiu cenu. Avšak vzhľadom k tomu, že je okno z hliníka pri bežnom používaní prakticky nezničiteľné, táto investícia sa určite oplatí.